Czym się różni aparat cyfrowy od lustrzanki. Lustrzanka, a aparat cyfrowy – co i dla kogo jest przeznaczone?

cze 30, 2020 przez

Czym się różni aparat cyfrowy od lustrzanki. Lustrzanka, a aparat cyfrowy – co i dla kogo jest przeznaczone?

Aparat fotograficzny to rzecz, która bardzo często się przydaje. Wszelkie uroczystości rodzinne, wyjazdy wakacyjne, czy po prostu uwiecznianie zwykłych dni. Sam aparat może też być świetnym prezentem. Nie są jednak najtańsze, a przynajmniej te lepsze. I dlatego wielu zastanawia się w jaki rodzaj inwestować – cyfrowy, czy lustrzankę? Czym się różni aparat cyfrowy od lustrzanki? .

Tak porządnie rzecz ujmując to…

Popularne lustrzanki należą do rodziny aparatów cyfrowych. Dokładniej ich pełna nazwa brzmi lustrzanka cyfrowa.
To co nazywamy popularnie aparatem cyfrowym to aparat kompaktowy.
Oba te rodzaje różnią się od siebie, mimo że należą w sumie do jednej rodziny.

Aparat kompaktowy

Aparat kompaktowy, jak sama nazwa wskazuje jest dość prostej budowy, przy czym w dalszym ciągu mamy dość dużo możliwości. Nie ma jednak mechanizmu lustra, ani wymiennych obiektywów, tak jak lustrzanka. Ma to swoje wady jak i zalety. Z jednej strony kompaktem nie zrobimy profesjonalnych zdjęć, ale jest dość mały i świetnie nada się na rodzinne wycieczki, czy inne uroczystości rodzinne. Zapewni nam bowiem dobrej jakości zdjęcia pamiątkowe, ale nie da tej samej głębi i jakości obrazu jak lustrzanka.
Kompakt może poszczycić się również wieloma gotowymi ustawieniami, jak w telefonie – zdjęcie automatyczne, przesuwamy opcje dalej i zdjęcie portretowe, przesuwamy dalej i kolejny automatyczny tryb. Wiele parametrów wyłapuje się też automatycznie bez naszej ingerencji, tak samo jak w komórkach.
Kompakt to idealna rzecz dla wszystkich amatorów-fotografów. Pozwala zrobić świetne zdjęcia do albumu pamiątkowego, bez większych trudności. Może też stanowić świetny prezent dla kogoś kto interesuje się fotografią, ale nie miał jeszcze styczności z pierwszym aparatem i potrzebuje czegoś, do nauki podstaw takich jak kadrowanie, czy dobór światła.

Lustrzanka cyfrowa

Popularnie znana lustrzanka to już wyższa szkoła jazdy, w stosunku do kompaktu. Sam pierwszy zakup aparatu jest dopiero początkiem. Potem trzeba bowiem dokupić obiektywy i przydałby się porządny statyw. Oczywiście lustrzanka poradzi sobie i bez tego, ale wtedy nie wyciśniemy wszystkich jej możliwości. Stanie się w sumie przepłaconym kompaktem.
Obiektywy są dodatkowym kosztem, jednak z ich pomocą lustrzanka potrafi zrobić naprawdę świetne, posiadające głębie, ostrość, nasycone kolory i przybliżenie, które nie zatraca szczegółu w efekcie ziarna.
Dodatkowo lustrzanka posiada wiele opcji, które możemy ustawić samemu. Dla osób, które się tym interesują, znają się na tym i chcą uzyskiwać niesamowicie efektowne zdjęcia jest to jedna z rzeczy, które muszą mieć.
Aparat-lustrzanka jest wyborem dla osób, które znają się już na fotografii i chcą uzyskiwać jeszcze lepsze zdjęcia niż dotychczas. Ci, którzy wiedzą jak ustawić aparat, jakie opcje użyć, jak działać obiektywami i szeroką gamą możliwości powinny zainwestować w lustrzankę.

Podsumowując : czym się różni aparat cyfrowy od lustrzanki? Jakością zdjęć, poziomem zaawansowania w temacie fotografii, wielkością i przede wszystkim ceną.

 

Podobne

Tagi