Jakie wzmacniacze do gitary elektrycznej wybrać?

sty 29, 2022 przez

Jakie wzmacniacze do gitary elektrycznej wybrać?

Wybór odpowiednych wzmacniaczy do gitary elektrycznej jest równie istotne co sam sprzęt, na którym gramy. Zanim wybierzemy się do sklepu muzycznego, warto zapoznać się z paroma informacjami na temat niezbędnych elementów we wzmacniaczu. Zależy nam przecież na tym, aby dźwięk, który płynie z głośnika był czysty i odpowiednio wzmocniony.

Wzmacniacze do gitary elektrycznej i ich rodzaje

Obecnie odchodzi się od produkcji na dużą skalę lamp stosowanych we wzmacniaczach lampowych. Ich ceny wzrosły przez to znacząco w górę. Lampy mają bowiem zastosowanie głównie w przemyśle muzycznym. To spowodowało także obniżkę cen tranzystorów, które zyskały na jakości. Powoli zastępują one lampy, ponieważ skutecznie zastępują ich funkcjonalność. Wartym uwagi są też wzmacniacze hybrydowe, które wykonane są z tańszych od układów lampowych tranzystorów. Ich dźwięk jest zbliżony do wzmacniaczy lampowych. Niestety przekłada się to na jakość, ponieważ piec hybrydowy mimo, że tańszy- nie brzmi już tak dobrze, jak lampowy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim na moc wzmacniacza. To, czy gramy w domu, czy w większym pomieszczeniu będzie miało znaczący wpływ na to, jaki wzmacniacz będzie dla nas najlepszy. Jeśli mieszkamy w bloku, to lepszym rozwiązaniem może okazać się piec z mniejszą mocą. W tym przypadku nie poleca się kupowania wzmacniaczy lampowych. Wynika to z faktu, że aby uzyskać dobre brzmienie, trzeba odpowiednio rozkręcić lampy w piecu. Bardziej opłaca się postawić na wzmacniacz tranzystorowy, który brzmi równie dobrze na niskim i wysokim poziomie. Jeśli planujemy większe imprezy lub koncerty, to możemy z łatwością postawić na wzmacniacz lampowy.

Ważnym elementem są także lampy. We wzmacniaczu lampowym należy je często wymieniać, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Jak to ominąć? Można skorzystać ze znanej gitarzystom metody, jaką jest dopalenie przesteru lampowego kostką. Daje nam to niezwykły efekt- piękny i dopełniony dźwięk. W tranzystorowym nie ma potrzeby wymiany lamp, ponieważ nie posiada on ich w swojej budowie.

Odpowiednia kolumna a wzmacniacze do gitary elektrycznej

Przy wyborze wzmacniacza warto przyjrzeć się bliżej kolumnie. Zasada jest prosta- im większy głośnik, tym lepiej sprosta niższym częstotliwościom. Natomiast im mniejszy głośnik- tym lepiej poradzi sobie z tymi większymi. Najlepszy na początek będzie 10” lub 12”, przy czym przy mniejszej wartości dźwięk będzie bardziej płaski. Kolumny można ze sobą łączyć. Innym sposobem jest użycie kolumny o większej liczbie watów niż wzmacniacz. Należy jednak uważać, aby go nie uszkodzić.

Najlepsze kable głośnikowe w sieci.

Podobne

Tagi