Kable i przewody. Kabel dwużyłowy ekranowany

lut 11, 2018 przez

Kable i przewody. Kabel dwużyłowy ekranowany

Przewód elektryczny a kabel

Kabel elektryczny jest to rodzaj przewodu. Może sķładać się z jednej, dwóch lub wielu żył ilozolanych (np. do ekranów urzywany jest kabel dwużyłowy ekranowany). Żyły te dzięki specjalnej powłoce chronione są przed różnymi szkodliwymi czynnikami, takimi jak wilgoć. Nazwy przewód i kabel są często stosowane zamiennie.

Oznaczenia kabli – kabel dwużyłowy ekranowany

Zarówno kable, jak i przewody muszą posiadać specjalne oznaczenia. Odnoszą się one do materiału, z jakiego wykonana jest powłoka zewnętrzna, materiału zastosowanego do produkcj żyły, materiału izolacji, materiału osłony oraz dodatkowych informacji.

Przenośne czy stałe?

Do układania na stałe używane są kable instalacyjne. Można je mocowaćw suchych wnętrzach, na tynku bądź też pod nim. Są również modele mogące być instalowane w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgoć. Do urządzeń przenośnych stosuje się głównie przewody OMYp lub OWY. Poza powyższymi wyróżnia się też przewody stosowane do transmisji sygnału telefonicznego, telewizyjnego, czy przesyłającego sygnał z anteny satelitarnej. Są to kolejno YTKSY, YWD i YWDXpek.