Jak kupić dobrą gitarę akustyczną?

sie 24, 2021 przez

Jak kupić dobrą gitarę akustyczną?

Kupno gitary akustycznej to zawsze duże wyzwanie i warto odpowiednio do niego podejść. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mówimy o sprzęcie muzycznym, który kupowany jest na lata i potrafi naprawdę sporo kosztować. Na samym początku warto ustalić, czy decydujemy się na zakup sprzętu używanego z drugiej ręki, czy też na nową gitarę. Najbardziej wymagający klienci, na przykład zawodowi muzycy, mogą postawić na zamówienie gitary stworzonej bezpośrednio pod ich indywidualne potrzeby.

Sprawdzoną metodą kupna gitary jest jej zakup osobiście. Zdecydowanie nie powinniśmy korzystać z pośredników lub też zakupów zdalnych. Jeżeli nie możemy pokonać kilkuset kilometrów, to być może w okolicach sprzedawanej gitary macie kogoś zaufanego, kto osobiście sprawdzi stan instrumentu. Zanim zdecydujecie się na zakup gitary, warto ją przetestować. Sprawdzenie powinno odbywać się tylko na nowych strunach, ponieważ to one pokażą jakie dźwięki wydobywają się z instrumentu. Sprawdźcie również, czy gitara Wam po prostu leży. Każdy instrument jest inny, a jego poszczególne parametry wpływają na komfort użytkowników. W związku z tym warto sprawdzić progi, profil gryfu, szerokość siodełka i inne elementy oraz zobaczyć, jak gitara zachowuje się w trakcie grania na stojąco oraz na siedząco.

Co jeszcze jest ważne?

Dużo więcej rzeczy powinniśmy sprawdzić w przypadku używanych instrumentów. Bardzo ważny jest ich stan techniczny oraz historia. Dużą wagę trzeba przyłożyć do dokładnego sprawdzenia powierzchni drewnianych elementów, które mogą być przesuszone lub popękane. Dokładna weryfikacja pozwoli nam uniknąć bolesnego rozczarowania lub dużych kosztów utrzymania i naprawy sprzętu. Zakup to jedno, ale koszta eksploatacji gitary akustycznej również są bardzo ważne.

Przy wyborze nowej gitary możemy być spokojniejsi, jednak jej kształt i parametry powinny być dopasowane do naszych potrzeb. Pomóc w tym może wizyta w pracowni lutniczej, gdzie eksperci w zakresie konstrukcji i naprawy gitar pomogą nam swoim doświadczeniem. W takim miejscu również kupisz dedykowany sprzęt. Jeżeli interesuje Cię pracownia lutnicza, Warszawa będzie dobrym miastem do jej wyboru. Pamiętaj również o tym, że w miejscu tym będziesz mógł przeprowadzać naprawy oraz serwisowanie swojego nowego instrumentu.

Podobne

Tagi