Zwiedzając Watykan

cze 16, 2021 przez

Zwiedzając Watykan

Watykan to najmniejsze państwo świata, enklawa, do której łatwo wejść, przebywając w Rzymie, jak i kraj o wielkim znaczeniu dla każdego katolika. To tutaj swoją siedzibę ma papież, to tutaj można nawiedzić grób Papieża Polaka, jak również zobaczyć na własne oczy dzieła wielu mistrzów sztuki. Czy potrzeba większej zachęty?

Kościół i sztuka

Watykan to enklawa – państwo ze wszystkich stron otoczone przez inny kraj, w tym przypadku są to Włochy. Poza tym jest to jeden z najmniejszych krajów na świecie pod względem powierzchni oraz stałych mieszkańców, mimo to ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla katolików, ale i miłośników sztuki, nie tylko sakralnej. Liczne zabytki Watykanu spełnią oczekiwania obu grup.

Wejście na teren Watykanu nie wymaga przejścia kontroli granicznej – wystarczy spacerować po Rzymie, by dość szybko znaleźć się na terenie enklawy. Niech będzie to dobrze wykorzystany czas.

Plac świętego Piotra i Bazylika

Plac ma kształt prostokątnego owalu i stanowi łącznik między Bazyliką świętego Piotra i Via della Concilazione. Zaprojektowany w XVII wieku, od strony zachodniej otwiera się na fasadę Bazyliki. To właśnie tutaj gromadzą się katolicy i turyści chcący wziąć udział w coniedzielnej modlitwie Anioł Pański z udziałem papieża.

Bazylika świętego Piotra, która znana jest obecnie i która stoi dumnie na Wzgórzu Watykańskim, stanęła na miejscu wczesnochrześcijańskiej świątyni. Poza miejscem sakralnym jest to muzeum sztuki – ozdabiają ją dzieła mistrzów jak Gianlorenzo Bernini, Antonio Canova czy wielki Michał Anioł. To również miejsce spoczynku papieży, w tym Jana Pawła II.

Muzea Watykańskie

To miejsce jest gratką dla każdego miłośnika sztuki – gromadzi w sobie eksponaty zgromadzone przez papieży. Do nich zalicza się również wielkie dzieło Michała Anioła, jakim są freski w Kaplicy Sykstyńskiej. Wstęp do tego zespołu muzealnego jest płatny.

Ogrody Watykańskie

Liczący powierzchnię 23 hektarów zespół ogrodowy w Watykanie przyciąga do siebie turystów licznymi gatunkami roślin. Znaleźć tu można drzewa, krzewy i rośliny zielne, które pochodzą z różnych kontynentów. Tereny roślinne przecinają się z wieloma fontannami. To idealne miejsce na spokojny spacer i nacieszenie się naturą.

 

Podobne

Tagi