Przełączniki a przyciski – przełącznik spst
Wiele osób niezorientowanych w elektronicznej tematyce i terminologii uważa przełączniki i przyciski za synonimy, które mogą być używane zamiennie. Jest to bardzo dalekie od prawdy.
Różnica między przełącznikami a przyciskami – przełącznik spst
Na pierwszy rzut oka są to bardzo podobne urządzenia, ale różni je sposób działania. Przełącznikiem jest na przykład włącznik światła. Działają one poprzez trwałą zmianę położenia styków, wywoływaną po naciśnięciu. Przyciski, nazywane też łącznikami dzwonkowymi działają tak długo, jak długo są sterowane, czyli naciskane. Na tej zasadzie działają na przykład dzwonki do drzwi czy domofon – sygnał dźwiękowy jest słyszalny tylko wtedy, kiedy przycisk jest przytrzymywany. Po zwolnieniu nacisku wraca do pozycji wyjściowej.
Podział przycisków i przełączników
Poszczególne przyciski i przełączniki dzielą się na podstawie kilku funkcji. Biorąc pod uwagę działanie wyróżniamy przyciski monostabilne i bistabilne. Pod względem budowy wyróżniamy przełączniki kluczykowe, dźwigienkowe, kołyskowe, wandaloodporne i wciskane. Przełączniki różnią się też pod względem technicznej specyfikacji, dlatego spotkać można np. przełącznik SPST czy SPDT – pierwszy charakteryzuje się pojedynczym stykiem, drugi podwójnym.