Wybór statywu do telefonu – ile kosztuje statyw do telefonu?
Dzisiejsze komórki to przenośne komputery wyposażone w aparaty, niekiedy lepsze od tych, które możemy kupić osobno. Opcja zoom, zdjęcia panoramiczne, wiele trybów, możliwość zastosowania filtrów, czy pomoce przy kadrowaniu siatki na ekranie sprawiają, że wiele osób robi profesjonalne zdjęcia poprzez komórki. Duża liczba osób prowadzących firmowe profile w social media, specjaliści od reklam, czy reklamujący się twórcy korzystają przy robieniu zdjęć z komórek. Jednak nie robią przecież zdjęć „z ręki”. Wykorzystują wszelkiego rodzaju statywy do telefonów. Ile kosztuje statyw do telefonu? Do czego jeszcze może się nam przydać? Na co zwrócić uwagę wybierając statyw?
Rodzaje
Pierwszym z rodzajów jest monopod czyli popularny kij do selfie. Dzięki niemu stabilizujemy telefon w płaszczyźnie i możemy robić wyraźne zdjęcia typu selfie z większej odległości. Jest to chyba najpopularniejszy rodzaj statywu do telefonu. Głównie korzystamy z niego do selfie lub gdy chcemy zrobić zdjęcie lu sfilmować miejsce, do którego nie możemy sięgnąć z ręki. Jednak zawsze trzeba go trzymać w dłoni, co sprawia, że dalej może nam drżeć ręka, a w konsekwencji obraz.
Jego przedział cenowy jest naprawdę duży. Od mało wytrzymałych, ale łatwo dostępnych selfisticków po około 20 złoty do porządniejszych i mocniejszych za ponad 100 złotych.
Klasyczny, czyli na trójnogu jest już dostosowany do tego, aby stać samemu. Wystarczy rozłożyć trzy nogi na w miarę równej i stabilnej powierzchni oraz dostosować wysokość. Możemy także zmieniać powoli kadr, jak w kamerze przesuwając głowicę. Jest to jednak dość ciężki i mało poręczny sprzęt, przeznaczony już do bardziej profesjonalnej działalności jak kręcenie filmów na YouTube, robienie zdjęć na firmowego Instagrama i Facebooka. Przez to sprzęt na który warto zwrócić uwagę zaczyna się od ceny około 70 złotych w górę.
Ma jednak tańszy, mobilny ale nie tak uniwersalny odpowiednik. Tripody to wersja mini klasycznego statywu. Zwykle ma trzy krótkie nogi, na szczycie których umieszczamy telefon i to tyle. Jest jednak bardzo przydatny. Mając podpórkę możemy z niego korzystać jak ze zwykłego statywu do zdjęć lub bez podpórki robić zdjęcia z perspektywy „żabiej”. Możemy też stawiać taki tripod na biurku kiedy z kimś rozmawiamy przez kamerkę i nie zastanawiać się jak ustawić telefon. Lub w podobny sposób wyświetlać na telefonie filmy w dowolnym miejscu. Cena takiego tripodu jest od około 10/20 złotych za najtańsze i niezbyt trwałe modele do koło 80 za porządny statyw na lata.
Stabilizator to urządzenie, które zmieni nas telefon w profesjonalną kamerę. Stabilizuje obraz naszego telefonu trzymanego w ręce. Zwykle używa się go tylko do kręcenia filmów. Kupno go wiąże się z profesjonalnym kręceniem filmów raczej, bo cena waha się od 40 złotych do 400.
Na co jeszcze zwracać uwagę?
Kupując statyw do telefonu warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze – do czego nam jest potrzebny statyw, by móc wybrać najbardziej odpowiedni. Po drugie – czemu wymagamy jakościowo od takiego statywu – wolimy go na długie lata, czy kupujemy go raczej by zobaczyć czy warto inwestować dalej w działalność telefonem, czy kupować kamerę, aparat ze statywem. Po trzecie – jaki jest model naszego telefonu i czy będzie on kompatybilny z naszym telefonem. To jest chyba najważniejszy punkt przy wyborze konkretnego sprzętu. Sprawdzenie zgodności może nas uchronić od wydania pieniędzy na coś, czego nawet nie możemy użyć.