Dodatki paszowe, które chętnie zjedzą krowy. Melasa buraczana idealna dla krów mlecznych.

lis 1, 2021 by

Dodatki paszowe, które chętnie zjedzą krowy. Melasa buraczana idealna dla krów mlecznych.

Żywienie bydła, zwłaszcza mlecznego, odgrywa ogromna role. Dzięki dobrze zbilansowanej diecie, krowa produkuje więcej produktu, a mimo to, dostarcza organizmowi najbardziej potrzebne składniki odżywcze.
Jedną z najchętniej stosowanych pasz w żywieniu bydła, jest kiszonka, produkowana z trawy. Jest powszechnie dostępna, niedroga, i pożywna. Uzupełnia najbardziej potrzebne składniki, oraz zaspokaja głód. Korzystnie wpływa na laktację, dlatego bydło, które karmione jest tego rodzaju jedzeniem, czuje się nasycone i nie wymaga zastosowania dodatkowego rodzaju paszy.

Kiszonka dla bydła z dodatkiem melasy.

Choć kiszonka sama w sobie jest dobrą i smaczną paszą, wielu hodowców urozmaica ją, by była bardziej atrakcyjna dla zwierzą. Najczęściej stosowanym dodatkiem, jest melasa buraczana. Czym jest, i dlaczego jest tak popularna?
Melasa buraczana, występuje w postaci płynnej. Powstaje w skutek uboczny, podczas produkcji cukru. W smaku, jest słodka i przyjemna, a zapach, zachęca zwierzęta do częstego podjadania. Wystarczy już nie wielka ilość produktu, by sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających zwierząt. Melasa, stanowi również doskonałe źródło energii dla mikroorganizmów bytujących w żwaczu Należy jednak pamiętać, o odpowiedniej dawce, by nie zaszkodzić bydłu.

Dawkowanie melasy buraczanej.

Choć melasa jest bezpiecznym produktem, w przypadku podania z byt dużej ilości, może dojść do problemów, które negatywnie odbiją się na zdrowiu zwierząt. najczęściej, dochodzi do kwasicy żwacza, co jest groźną dolegliwością. Aby tego uniknąć, należy dobrze zbilansować paszę. Jak przygotować paszę z dodatkiem melasy ?
Do paszy, składającej się głównie z kiszonki siana, zaleca się dodanie rozcieńczonej melasy. W tym przypadku, należy zachować proporcję 1:4. Bardzo ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje, oraz dawki. Odpowiednia dawka dla krowy mlecznej, nie powinna przekraczać 2 kg na dobę. nadmiar, może doprowadzić do tycia, lub kwasicy, która jest bardzo niebezpieczna dla zwierząt.

Melasa i jej rodzaje. Czy występuje tylko w postaci płynnej?

Melasa, choć najczęściej dostępna jest w postaci płynnej, co ułatwia dodanie jej do paszy, występuje również w formie granulek. Ta forma paszy, jest łatwa do podania, nie wymaga namaczania, oraz łatwo się ją przechowuje. Zwierzęta nie mają problemu, z pobieraniem pokarmu, który zaspokaja ich potrzeby. W przypadku zakupu większej ilości, nie trzeba martwic się o sposób przechowywania melasy. Wystarczy umieścić ją w suchym, zacienionym i osłoniętym miejsc. Najlepiej, przechowywać melasę w oryginalny pojemnikach, w których zostały zakupione. szczelne opakowania, uniemożliwiają dostania się wody, co zapobiega rozwoju pleśni, czy gniciu.
Melasa buraczana, jest tania, smaczna, doskonale uzupełnia niedobory, zaspokaja głód, oraz korzystnie wpływa na laktację. jest zatem chętnie wybierana przez hodowców, którym zależy na zwiększeniu produkcji, niskim kosztem, zapewniając najlepsza formę pokarmu dla zwierząt.

Related Posts

Tags