Melasa buraczana w diecie krów

kwi 14, 2023 przez

Melasa buraczana w diecie krów

Odpowiednie żywienie krów mlecznych jest kluczowe dla ich zdrowia i produkcyjności. Przede wszystkim zwierzętom należy zapewnić stały dostęp do paszy objętościowej. To siano, kiszonki, sianokiszonki lub pasza zielona. Poza tym potrzebują jedzenia pełnowartościowego, które zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, takie jak białko, tłuszcz, węglowodany, minerały i witaminy oraz stałego dostępu do czystej i świeżej wody pitnej. Dodatkowo można dodać do paszy krów mlecznych melasę buraczaną lub inne dodatki takie jak tłuszcze, gliceryna dla krów, gliceryna paszowa, białka, wapń lub fosfor w odpowiedniej ilości i proporcji.

Ważne substancje powstające w procesie rafinacji cukru

Żywienie krów mlecznych powinno być zrównoważone i dostosowane do ich potrzeb, aby zapewnić im zdrowie oraz wysoką produktywność. Takie dodatki jak melasa buraczana pozwalają dostosować paszę do konkretnych potrzeb. Tym samym są najprostszym sposobem na uzupełnienie składników odżywczych w diecie. Melasa dla krów jest bogata w cukry, minerały – żelazo, wapń, magnez, potas i witaminy z grupy B, które mogą pomóc zwiększyć produkcję mleka u krów. Dodatkowo melasa buraczana – efekt produkcji cukru, zawiera łatwo przyswajalne źródło energii, co może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu glukozy we krwi krów mlecznych, co z kolei poprawia ich zdrowie i samopoczucie. Melasa buraczana jest również często używana jako smakowity dodatek do paszy, co może zwiększyć jej apetyczność i zachęcić krowy mleczne do jedzenia. W ten sposób może pomóc w zwiększeniu masy ciała i produkcji mleka u krów mlecznych.

Co jest ważne żywieniu krów mlecznych?

Kolejnym często stosowanym dodatkiem jest gliceryna paszowa. To produkt uboczny produkcji biodiesla z oleju roślinnego lub tłuszczów zwierzęcych. Gliceryna paszowa może być dodana do pasz dla krów mlecznych jako źródło energii. Jest bogata w glicerol, który jest związkiem chemicznym przetwarzanym w wątrobie krów na glukozę i inne składniki odżywcze. Dodatkowo gliceryna paszowa może mieć korzystny wpływ na zdrowie krów mlecznych. Badania wykazały, że gliceryna paszowa może zmniejszać ryzyko wystąpienia kwasicy żwacza choroby metabolicznej, która często występuje u krów mlecznych w okresie okołoporodowym. Gliceryna paszowa może także wpływać na mikroflorę jelitową krów, co może poprawić ich trawienie i zdrowie ogólne.

Jakie składniki odżywcze melasa zawiera?

Oba te produkty mają wysoką wartość energetyczną i mogą pomóc w zwiększeniu dostępności energii dla krów. Jednak należy pamiętać, że zbyt duża ich ilość w diecie zwierząt może prowadzić do problemów zdrowotnych, generować nadmiar cukrów, dlatego należy dostosować dawki melasy do potrzeb i stosować je z umiarem i zgodnie z zaleceniami specjalistów. Sklep ATL AGRO w ofercie ma doskonałej jakości produkty, a pracownicy są w stanie doradzić, które dodatki w danym momencie będą najlepszym rozwiązaniem. Na przykład melasa trzcinowa czy buraczana lub z mączki chleba świętojańskiego jest bogata w cukry proste – glukozę i fruktozę, oraz zawiera śladowe ilości białka i soli mineralnych – czyli wapnia, magnezu, żelaza i potasu. Melasa buraczana jest także źródłem witaminy B6 i kwasu pantotenowego. Stąd tak duża popularność tego dodatku.

Podobne

Tagi