Wartościowość fosforu
Chociaż na co dzień rzadko korzystamy z umiejętności nabytych na lekcjach chemii, no chyba, ze akurat wykonywana przez nas praca od nas tego wymaga. Jednak w trakcie nauki w szkole musimy sobie radzić z wieloma czasem trudnymi zadaniami,które wydają nam się nie do obliczenia bez dokładnego podania wszystkich informacji. Jednak czy nie są one ujawnione, może jednak są one w treści zadania, które właśnie podał nam nauczyciel? Czy dla przykładu często zadajecie sobie pytanie ilu wartościowy jest fosfor? A może jednak wszystkie te informacje są podawane przez nauczyciela w trakcie dyktowania kolejnego zadania czy tez na sprawdzianie?
Jak poradzić sobie z wartościowością fosforu
Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest wartościowość pierwiastka. W związku chemicznym jest to liczbą wiązań utworzonych przez atom danego pierwiastka w cząsteczce, które to oznaczamy kreskami przy symbolu pierwiastka. Dodatkowym problemem jest to, że niektóre pierwiastki mogą posiadać wiele wartościowości. Nauczyciel często podaje nam o jaką wartościowość pierwiastka chodzi. Jeżeli chodzi o fosfor to może on mieć dwie wartości, mianowicie III lub V, dlatego tez zawsze jego wartość musi zostać podana w treści zadania lub z tej treści musi ona wynikać. Wbrew wszelkim pozorom treść zadania jest skonstruowana zawsze w ten sposób, żeby wszystkie informacje potrzebne do jego rozwiązania zostały podane. Być może nie zawsze są na wyciągnięcie naszej reki, ale może się okazać, że kilka obliczeń pozwoli w prosty i szybki sposób uzyskać informacje potrzebne do rozwiązania problemu przedstawionego w zadaniu. W kilka chwil zadanie, które wydawało się nie do rozwiązania, może stać się banalnie proste.
Pamiętajmy, ze choć nie zawsze zadania rozwiązywane na lekcjach chemii mają przełożenia na nasze życie codzienne, to jednak warto nauczyć się rozwiązywać zawiłe równania na temat pierwiastków chemicznych. W końcu dzięki praktyce wcale nie są one dla nas wcale takie trudne.