Rodzaje tranzystorów

sty 30, 2018 przez

Rodzaje tranzystorów

Pod pojęciem tranzystora zwykle trójelektrodowy, rzadziej zaś czteroelektrodowy półprzewodnikowy element elektroniczny, mający zdolność do wzmacniania systemu elektrycznego. Nazwa tranzystora wywodzi się od sława transkonduktancja z przyrostkiem –stor, często łączonym z półprzewodnikami.
Podział tranzystorów obejmuje dwa rodzaje – tranzystory bipolarne oraz tranzystory unipolarne.

Tranzystory bipolarne

W tym typie tranzystora prąd przepływa przez złącza półprzewodnika o różnym typie przewodnictwa. Jest zbudowany z trzech warstw półprzewodnika i charakteryzuje się tym, że pomiędzy dwiema jego diodami przepływa niewielki prąd sterujący większym prądem między innymi elektrodami. Do tranzystorów bipolarnych należy np. model BC107A.

Tranzystory unipolarne – 2n5457 sklep elektroniczny

Tranzystory unipolarne zwane są też tranzystorami polowymi. Prąd płynie w nich przez półprzewodnik o wyłącznie jednym typie przewodnictwa. Funkcją napięcia sterującego jest w nich prąd wyjściowy. Jednym z modeli unipolarnych tranzystorów jest 2N5457.

Innego podziału tranzystorów dokonuje się ze względu na typ użytych półprzewodników, materiał półprzewodnikowy, z jakiego są wykonane czy też parametrów, jakie je charakteryzują.